Посвідчення батьків багатодітної сім’ї та дітей із багатодітної сім’ї
Згідно із Законом України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я — сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом із трьома й більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, — до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Документами, що підтверджують статус багатодітної сім’ї і дітей із такої сім’ї та їх право на отримання пільг, є посвідчення.
Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї затверджено Постановою КМУ від 02.03.2010 № 209 зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 28.10.2020 № 1003.
Для отримання посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї необхідно подати оригінали та копії таких документів:
1. Заява встановленого зразка від батька або матері;
2. Фотокартки батьків та дітей віком від 6 років розміром 30*40 мм.
3. Свідоцтв про народження дітей (у разі народження дитини за межами України — копії свідоцтва про народження дитини з нотаріально засвідченим перекладом на українську мову);
4. Реєстраційний номер облікової картки платника податків дитини;
5. Паспорта громадян України батька, матері і дитини, якій виповнилось 14 років (посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах);
6. Реєстраційний номер облікової картки платника податків батьків;
7. Довідка про склад сім’ї, у разі реєстрації членів родини за різними адресами подаються довідки про склад сім’ї за кожною адресою окремо;
8. Свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу (крім батька або матері, які виховують дітей самостійно);
9. У разі реєстрації одного із батьків за межами громади: довідку структурного підрозділу, виконавчого органу про те, що за місцем реєстрації батькові або матері посвідчення не видавалися;
10. У разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу — документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв’язку з усиновленням).
У разі пошкодження посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї: документи, що наведено вище, а також зіпсоване посвідчення.
У разі втрати виданого раніше посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї: документи, що наведено вище, а також друковане видання (газета) у якому розміщено оголошення про втрату посвідчення.
Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років.
У разі досягнення дитиною 14 річного віку в посвідчення вклеюється нова фотокартка.
Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї.
Посвідчення видаються безоплатно.
Для продовження строку дії посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї у зв’язку з навчанням дитини:
1. Заява встановленого зразка від батька або матері;
2. Чинні посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (якщо потребує продовження);
3. Якщо дитина навчається за денною формою навчання у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної),фахової передвищої, вищої освіти, — довідка про підтвердження зарахування до закладу освіти або про переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки (інформація підтверджується заявником кожного семестру, до закінчення закладу освіти, але не довше ніж до досягнення особою 23 років). У разі навчання за межами України — довідка подається з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально.
4. Довідка про склад сім’ї, у разі реєстрації членів родини за різними адресами подаються довідки про склад сім’ї за кожною адресою окремо.